16.08.2022
Arhitektūra, inženierkomunikācijas un augstvērtīgs interjers - Ola Foundation ēku komplekss Ķīpsalā
“Ja olu sasit no ārpuses, tās ir vēl nedzimušas dzīvības beigas, bet, ja olu sasit no iekšpuses ar palīdzību no ārpuses, tas ir kā jauna sākums. To mēģinām pateikt gan ar ārējo veidolu, gan ar saturu.” Uldis Pīlēns
Ola Foundation ēku komplekss Kīpsalā ir uzņēmēju Ulda un Ilzes Pīlēnu privātā fonda mājvieta, kas radīta ar mērķi darboties mākslas, mūzikas, izglītības jomā. Ēku kompleksa arhitekts ir Uldis Pīlēns, interjers ir Pīlēnu pāra kopdarbs. Projekta realizācijā piedalījusies plaša UPB grupas inženieru, būvniecības, ražošanas, apsaimniekošanas un citu jomu ekspertu komanda.
Ola Foundation ēku ansambli veido trīsstāvu centrālā ēka simboliskā olas formā un neliela viesnīca ar desmit numuriem. Abās ēkās kā dominējošie materiāli izmantoti stikls, betons un koks, ko caurvij un papildina neskaitāmas tehnoloģiskas novitātes. Tieši arhitektūras, sarežģīto inženierkomunikāciju un augstvērtīgā interjera kopums padara Ola Foundation par unikālu projektu, kur katrs no šiem aspektiem viens otru dabiski papildina, tā veidojot askētisku, baudāmu un intuitīvu vidi.
Olas jeb galvenās ēkas pirmais stāvs atrodas pilnībā zem gruntsūdens līmeņa, un tajā izvietota 300 kvadrātmetrus liela, profesionāli aprīkota izstāžu zāle. Modernā apgaismojuma sistēma ļauj attālināti pielāgot gaismas uzstādījumus individuāli katram izstādē izvietotajam mākslas darbam. Viesi galerijā var nokļūt ar apaļu hidraulisko liftu, kas izgatavots speciāli šim projektam un ir Latvijā tāds vienīgais. Tā izbūve prasījusi īpašu meistarību un pacietību, lifta sistēmām sniedzoties pat 8 metru dziļumā.
Otrais stāvs ir atvēlēts dažādu semināru un izglītības projektu rīkošanai, un tā centrā atrodas apaļa meditāciju telpa. Ēkas kodolu veido masīvas, ieapaļas betona sienas, kurās kā akcenti iestrādāti nelieli apaļi nerūsējošā tērauda elementi.
Savukārt trešajā stāvā izvietots mūzikas salons un bibliotēka ar vienu no ēkas vizuāli un tehniski iespaidīgākajiem risinājumiem – apaļu, automātiski vadāmu paceļamo jumtu 7,4 metru diametrā ar četriem sinhroniem motoriem, kas to spēj pacelt metra augstumā. To radījis UPB grupas uzņēmums RK Machinery.
No ārpuses apaļo ēku ieskauj AILE grupa ražotās bezrāmju pašnesošās pienstikla plāksnes 6 metru augstumā, ko papildina zaļais jumts ar paceļamo mehānismu tā centrā. Viens no ārtelpas akcentiem ir arī brīvstāvošas evakuācijas kāpnes, kas vizuāli apvijas ap nerūsējošā tērauda skursteni. Ola apzināti vidē iesēdināta tā, lai no iekštelpas dienvidu pusē būtu redzams ozols, ziemeļos – bērzs, austrumos – sešas simtgadīgas liepas.
Savukārt nelielā viesnīca piesaista ar vertikālu fasādes stiklojumu un neapstrādātu Sibīrijas lapegles apdari, kas laika gaitā iegūs tumšāk pelēku toni. Uz jumta izvietotas saules baterijas. Viesnīcas, tāpat kā Olas interjeru veidojis Pīlēnu pāris, un tajā redzamas atsauces uz Maroku, Venēciju, Japānu.
Ēku kompleksā maksimāli daudz izmantots Latvijā radītais - no vietējiem būvmateriāliem līdz Nakts Mēbeles gultām un Laimas Kaugures Studio Natural aizkariem. Atslēgas vārds ir kvalitāte.
Gan centrālajā ēkā, gan viesnīcā svarīgu lomu ieņem mūsdienu tehnoloģijas – speciāli projektam tika izstrādāta ēkas vadības sistēma jeb “ēkas sirds”, ar ko centralizēti un ērti vadīt ventilāciju, apsildi, dzesēšanu, apgaismojumu, apskaņošanu u.c. augstam komfortam līmenim neatņemamus aspektus. Īpašas ir “ēkas plaušas” jeb ventilācijas sistēma, kas, papildu komfortabla mikroklimata uzturēšanai, rūpējas arī par gaisa kvalitāti un mikrobioloģisko aizsardzību.
Ola Foundation būvniecībā piedalījušies daudzi UPB grupas uzņēmumi, kopīgā sinerģijā panākot iespaidīgu un unikālu rezultātu:
Generālbūvniecība: UPB Nams
Projektēšana: UPB Projekti, inženieru birojs Būve & Forma
Būvkonstrukcijas: RK Metāls, Dzelzsbetons MB
Betona produkti: Transportbetons MB un Betona pētījumu centrs
Logi, fasādes, stiklotās konstrukcijas: AILE grupa, Stiklu centrs
Paceļamais jumts: RK Machinery
Ēkas apsaimniekošana: ENNA